Flash Bellek Nedir?

Yapısı RAM’lere, kullanımı hard disk’lere benzeyen flash bellekler, tekrarlarca yazılıp silinebilen bir bellek çeşididir. Güç kesintisinde dahi hafızasında bulunan bilgileri kaybetmez. RAM modüllerinin kullanıldığı yöntem yardımı ile flash bellek üzerine veri yazılır. Durağan (solid-state) olarak adlandırılırlar. Çünkü; Mekanik değil, elektroniktir. İçinde hareketli bir parça yoktur. Hareketli bir parçayı bünyesinde barındırmamasından dolayı hassasiyet oranı oldukça düşüktür ve her türlü mobil ortamda rahatlıkla kullanılabilir.


Flash Bellek TeknolojisiSıkça hafızalarına başvurmak durumunda kaldığımız her türlü elektronik cihazda kullanılırlar. Örneğin; Mp3 çalar, cep telefonu, el bilgisayarı, dijital fotoğraf makineleri vb…

Verilerin elektriksel yolla değiştirilebildiği EEPROM’ların bir çeşidi olarak tanımlayabiliriz flash bellekleri… Sadece okunabilen olarak tanımlanan bu tür belleklerin bu şekilde ifade edilmesinin sebebi, bilgilerin kalıcı olmasından kaynaklanır. Flash bellekler hücrelerden oluşur ve her hücrenin transistörü vardır. Bilgi depolayan aygıt olan bilgisayarlar bünyesinde ki bilgiler sıfır “0” ve bir “1” lerden oluşur. 0’lar düşük, 1’ler yüksek voltajdır. Bilgilerin yazılması, silinmesi yada değiştirilmesi, transistörlerin voltajlarının değiştirilmesi yordamı ile olur.

Flash belleklerin beş ana özelliği vardır;

* Sağlam bir gövde (house) içindedirler.

* Hafiftirler

* Sessizdirler

* Hızlı erişim sağlarlar

* Ergonomiktirler (Boyutları ufaktır)

RAM modüllerinde görülen hücrelerin oluşturmuş olduğu satır ve sütunlar flash bellekte bulunur. Flash bellekleri RAM teknolojisinden ayıran yegane özelliklerden biri güç kesintisinde flash bellekten veri kaybolmaması olduğudur. Non-Volatile tabiri flash belleğin bu özelliğinden kaynaklıdır.

Flash belleğin bu özelliği sayesinde kullanım alanları belirlenmiş oluyor. Küçük birer depolama ünitesi olarak kullanılmaktalar.

İki farklı flash bellek teknolojisi hakkında konuşabiliriz.

Nor Flash Bellek Teknolojisi:

Cep telefonları, BIOS yongaları ve PCMCIA kartlarında kullanılan NOR Flash Bellekler; Her bir hücre için verilerin silinmesi yada yazılması, değiştirilmesi işlemini gerçekleştiriyorlar. İnce bir oksit tabaka ile ayrılan bu transistörler, standart olarak “1” değeri yüklenirler. Eğer her hangi bir müdahale olmaz ise. Fowler Nordheim Tunneling işlemi yardımı ile hücreye “0” değeri yazılıyor. Floating Gate isimli ikinci transistör bu işlemde asıl görev sahibidir. İki transistör arasında ki oksit tabakaya uyarılma sonucu sıçrayan bazı elektronlar cell sensor denilen birim tarafından kontrol ediliyor. Yüklenen elektrik miktarı yarıdan yukarıda ise değer “1”, yarıdan aşağıda ise “0” olarak kayıt yapılıyor.

Nand Flash Bellek Teknolojisi

Daha yeni bir flash bellek teknolojisidir. Daha hızlıdır. Mantığı Nor Flash bellek gibi çalışsada, verilerin yazılması, silinmesi yada değiştirilmesi hücre bazında gerçekleşmiyor… Veri aktarılması işlemi birçok hücrenin biraraya gelmesi ile yapılıyor. Hatta tek bir elektrik yükü ile tüm flash belleğin silinmesi dahi mümkün. Durum böyle olunca hem maliyeti hemde sürati Nor Flash belleğe göre daha avantajlı… Ancak gelişi güzel bir veriye ulaşmak sözkonusu olduğunda Nor Flash Bellek teknolojisinin üstünlüğü tartışılmaz. Çünkü tek bir hücreye dahi ulaşıp değiştirebilen Nor flash Bellek teknolojisi, Nand Flash Bellek teknolojisinde bilgilere blok halinde ulaşması sayesinde bir adım önüne geçiyor.

Umuyorum – Flash Bellek Nedir? sorusuna yanıt bulabilmişizdir.

Yayınla.

About Author

Bir Yorum Bırak